Co de facto mieści termin integracja zmysłowa?

Integracja sensoryczna to pojęcie, jakie formułuje odpowiednią organizację bodźców, innymi słowy wrażeń sensorycznych, jakie napływają poprzez receptory. Znaczy to więc, że nasz mózg dobrze odbiera wszelkie bodźce, jakie przybywają do niego przez nasze zmysły, to znaczy wzrok, słuch, dotyk, równowagę lub także kinestezję.

Nasz mózg realizuje zidentyfikowania bodźców, jakie do niego przychodzą oraz na ich bazie tworzy właściwą, poprawną reakcję organizmu. Jest ona określana reakcją adaptacyjną. Integracja sensoryczna rozpoczyna się już od okresu płodowego i utrzymuje się do około siódmego roku życia dziecka. Jeżeli wyznaczone umiejętności nie zostaną dobrze rozwijane we wczesnych okresach u dziecka, wtenczas zdołają pojawić się poważne problemy i trudności w zgodnym działaniu oraz zachowaniu dziecka.

Integrację sensoryczną wolno obecnie podzielić na cztery różne stadia, w każdym stadium można wyróżnić inny model rozwoju. Na przykład w stadium pierwszym wolno zaobserwować ożywienie reakcji równoważnych bądź także integrację odruchów, a w stadium drugim wyróżnia się rozrost schematu ciała, synchronizacji albo formowanie wybornej postawy. W stadium trzecim następuje rozwój ruchów dowolnych i bardziej dokładnych, a także współdziałanie zmysłów.

Sprawdź też

Higiena w pierwszych miesiącach życia naszego dziecka

gabinet lekarski
Dziennikarz: Armstrong
Zaczerpnięte z: Armstrong
W momencie gdy rodzi się nasze dzieciątko, nagle każdy aspekt życia zaczyna się skupiać wokół tej niewielkiej istotki. Wszystkie nasze wcześniejsze troski przestały mieć jakąkolwiek naszą uwagę. Bez reszty poświęcamy się dla naszego dziecka. Pożądamy, aby w każdej sytuacji było uszczęśliwione i obdarzamy je ogromną troską. Do posiadania dziecka przygotowujemy się już dużo wcześniej. Jeszcze, w momencie gdy maluch jest w łonie matki, czytamy mnogość sprawdzonych opracowań, uczęszczamy na szkolenia oraz wysłuchujemy porad wiedzących o co chodzi sąsiadów, którzy mają już najcięższy okres za plecami.


integracja sensoryczna dziecka
Zaczerpnięte z: sxc.hu
Natomiast w stadium czwartym można wyróżnić na przykład rozwój zdolności do liczenia, czytania, pisania i tak dalej., oraz także specjalizację mózgową, inaczej przewagę stronną ciała. Dzisiaj integracja sensoryczna jest rodzajem na udoskonalenie umiejętności nauczania (integracja sensoryczna Warszawa), masa miast oferuje terapię integracji sensorycznej. Terapia jest przyjemna dla dziecka, albowiem odbywa się przez zabawę. Może ona sprowadzić mnóstwo cennych korzyści i polepszyć procesy oraz stymulować zmysły u dziecka.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.